Położone na dwóch kontynentach, orientalne a jednocześnie europejskie, tętniące życiem i w końcu jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Stambuł co zobaczyć i czego doświadczyć, mając do dyspozycji 3 dni?

1. Przepłyń się miejskim promem po Bosforze

Zanim na dobre przepadniesz w Błękitnym Meczecie, Hagii Sophii czy w ogóle w uliczkach i zaułkach dzielnicy Sultanahmet, przepłyń się miejskim promem po Bosforze. Odetchnij, zobacz miasto z perspektywy cieśniny, napij się tureckiego czaju, poobserwuj mewy. Promy kursują często i regularnie i możesz w nich płacić kartą Istanbulkart, która jest przydatna, zwłaszcza gdy planujesz dużo poruszać się transportem publicznym, nie tylko promami. Szczegółowe info o promach i o karcie poniżej w praktycznych info.

stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

2. Przejedź się zabytkowym tramwajem i pospaceruj po ulicy İstiklâl Caddesi

İstiklâl Caddesi , po polsku Aleja Niepodległości, to główny deptak Stambułu i jednocześnie najbardziej europejska miejscówka – znajdziesz tutaj to samo, co wszędzie na świecie na tego typu deptakach 😀 modne sieciówki, luksusowe butiki, turystyczne restauracje. ALE. To tutaj zjesz też tureckiego kebaba z frytkami w środku w normalnej cenie, kupisz prażone kasztany i przejedziesz się zabytkowym tramwajem (albo na zabytkowym tramwaju, jak niektórzy pasażerowie na gapę).

Stambuł co zobaczyć

3. Zjedz pide, zapij ajranem i zagryź prażoną kukurydzą

Skoro jesteśmy już przy prażonych kasztanach (których w sumie wielkimi fanami nie jesteśmy), to let’s get the party started – kontynuujmy jeden z najulubieńszych aspektów podróżowania: lokalne smaczki 🙂 Stambuł smakował nam ugotowaną i prażoną kukurydzą późną nocą pod Hagia Sophią (zdecydowanie ulubione street food w Stambule, kupić można wszędzie), zimnym ajranem, czyli tureckim jogurtem, prosto z lodówki i pide – turecką „pizzą”. Można ją zamówić w zwykłych barach typu fast food, podają z mięsem mielonym, serem, warzywami, jajkiem. Kombinacji jest mnóstwo.

4. Zajrzyj do Sultanahmet

Będzie tłocznie. Wiadomo, w końcu to w tej części miasta znajdują się must see Stambułu… Czasem ulegamy takim rejonom 🙂 Żeby nie przedłużać i nie zanudzać: Błękitny Meczet, Hagia Sophia i Cysterna Bazyliki. Błękitny Meczet, bo jest pięknym przykładem arabskiej architektury i w jego spokojnym pastelowym wnętrzu można odpocząć od szumu i zgiełku. Wstęp jest wolny, szczegóły w praktycznych info. Hagia Sophia, bo jest uważana za najwspanialszy obiekt budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Robi wrażenie ogromem wnętrza, a z jej okien na piętrze widać kopuły Błękitnego Meczetu. Nie jest to najtańsza atrakcja.. ale raz w życiu 😉 A Cysterna Bazyliki to ogromne, podziemne komnaty pełne kolumn, zanurzonych w wodzie i podświetlonych. Jest ich dokładnie 336. Bardzo fotogeniczne miejsce 🙂

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

5. Popłyń i ciesz się ciszą na Wyspach Książęcych

W cenie biletu komunikacji miejskiej mieszkańcy Stambułu dostają w gratisie trochę ciszy i przestrzeni. Przynajmniej w styczniu, kiedy my byliśmy 😉 Oddalony o ok. 30 km od miasta zielony archipelag 8 wysp poza sezonem rzeczywiście pozwala złapać oddech. Dwie z nich są niezamieszkane, jedna jest własnością prywatną. My byliśmy na największej z wysp – Buyukadzie. Jak się tam dostać i za ile – u dołu postu. Poszwędaliśmy się po jej spokojnych uliczkach, na których obowiązuje całkowity zakaz używania samochodów i można poruszać się jedynie na rowerach lub zaprzęgach konnych. Weszliśmy na jedno z tutejszych wzniesień. Pobawiliśmy się z kocimi lokalsami, od których aż się roi na wyspie.

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

6. Zrób zakupy na bazarze

Targi i bazary to jedne z naszych ulubionych darmowych atrakcji – gdziekolwiek jesteśmy ZAWSZE idziemy. Chociaż  darmowych to złe słowo. Prawie nigdy nie wychodzimy z pustymi rękami 😀 Najlepsze bazary to oczywiście te, na których kupują lokalsi. Będąc w Stambule nie sposób nie trafić na dwa: Kryty (Wielki) i na Egipski. Ten pierwszy pełny jest turystów, pamiątek i bibelotów, ten drugi pachnie cynamonem, milionem rodzajów innych przypraw, herbat, słodyczy i oliwek. Jakoś tak się przyjęło, że z podróży nigdy nie przywozimy pamiątek (poza magnesami, o ile nie zapomnimy 😉 ). Zwykle przywozimy przyprawy. Są lekkie, zajmują mało miejsca i zawsze można odsypać znajomym 🙂 W Stambule można kupić zestawy przypraw i herbat w charakterystycznych taśmach z folii. Kupiliśmy taką z herbatami, ale chyba lepiej kupić sobie po prostu herbaty czy przyprawy luzem, na wagę – takie jakie lubimy. Ze świeżością w tych zestawach może być różnie.

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć

7. Pospaceruj po największym kontynencie świata

Do Azji płynie się kilkanaście minut miejskim promem. Ta część metropolii jest spokojniejsza niż europejska. Warto tu zajrzeć i pospacerować brzegiem Bosforu, zobaczyć Uskudar – starą i zabytkową dzielnicę z mnóstwem parków i meczetów. Jeśli chcesz wejść do któregoś, to często polecany jest Stary Meczet Matki Sułtana czyli Atik Valide Camii . A w Kadikoy – kolejnej dzielnicy po azjatyckiej stronie – wrażenie robi ogromny, ponad 100-letni dworzec kolejowy Haydarpasa.

Stambuł co zobaczyć

Stambuł co zobaczyć: praktyczne info

Istanbulkart – warto się zaopatrzyć, jeśli planujesz poruszać się transportem publicznym. Z kartą ceny przejazdów są niższe, wystarczy jedna na kilka osób, działa zbliżeniowo, nie trzeba stać w kolejkach do kas. Najlepiej kupić w punktach sprzedaży IETT lub biletomatach, można też w kioskach, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą doliczyć prowizję. Na tej stronie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące karty – koszty, ładowanie, ceny przejazdów, linie na jakich możecie używać karty itp.

Zabytkowy tramwaj – jeździ pomiędzy placem Taksim a Tunelem. Kiedy my byliśmy, za przejazd można było zapłacić kartą Istanbulkart, była to kwestia 1,5-2 TL.

Błękitny Meczet – wstęp jest darmowy, podobnie jak wypożyczenie chust. Meczet jest dostępny cały dzień, poza porami modlitw (5 razy dziennie – licząc od świtu do zmierzchu). Najlepiej wybrać się rano – jest szansa, że kolejki do wejścia nie będą bardzo długie 🙂

Hagia Sophia – bilet kosztuje aktualnie 40 TL (ok. 40 zł wg przelicznika 1 lira = 0,93 zł). Dzieci do 12. roku życia wchodzą za darmo. Bilety można też kupić online na stronie Hagii Sophii.

Cysterna Bazyliki, tr. Yerebatan Sarnici – wstęp kosztuje teraz 20 TL (ok. 20 zł wg przelicznika 1 lira = 0,93 zł).

Wyspy Książęce – pływają na nie promy Sehir Hatlari. Rozkłady i taryfy znajdziecie tutaj Warto płacić kartą Istanbulkart, wychodzi taniej (z kartą 5,20 TL, bez karty – 7 TL).

Promy – poza Sehir Hatlari promy miejskie obsługuje jeszcze IDO

Super mapy online – z podziałem na środki transportu i atrakcje typu stambuł co zobaczyć dostępne są tu

Stambuł co zobaczyć

To wszystkie nasze polecenia na temat „Stambuł co zobaczyć, czego doświadczyć”. Wybieracie się do Stambułu? A może już byliście i dorzucicie coś do naszej listy stambuł co zobaczyć? Najlepiej budżetowego 🙂

Zobacz co jeszcze polecamy na weekend

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *